درد مرکزی مغزی

درد مرکزی که به دنبال ضایعات مغز ایجاد می شود در مقایسه با دردهای بافتی با منشأ نخاعی از پیچیدگی بیشتری برخوردار بوده و نسبت به درمان مقاوم تر است. درد مرکزی مغزی مثال دیگری از درد نوروپاتیک بوده که ناشی از ضایعات بین سوراخ ما گنوم و قشر مغز است. شروع درد مرکزی همانند سایر انواع درد نوروپاتیک، اغلب به صورت تأخیری اتفاق می افتد. شیوع درد مرکزی مغزی نادر بوده و فقط در 7 درصد از تمام موارد سکته مغزی دیده می شود. در این مقالۀ وب سایت دکتر ذاکری فوقق تخصص کنترل درد، اطلاعاتی را در مورد این درد و درمان آن برایتان فراهم کرده ایم.

 

تظاهرات بالینی درد مرکزی مغزی

 

سه نوع اصلی این نوع درد به صورت درد سوزشی متناوب، آلودینی و هیپرپاتی است. شروع درد اغلب تأخیری است. درد در بیشتر وقتها به آن قسمت از بدن ارجاع می شود که حس آن منطقه درگیر شده است .

به جز در مواردی که بیمار در درمان درد معاینه حس طبیعی دارد و تاریخچه کاهش حس در همان عضو را بعد از سکته مغزی داشته است، انتشار درد مرکزی مغزی وضعیتی متغیر دارد و هیچ رابطه ای با تظاهرات بالینی خاص ندارد. اندازه، سمت ضایعه، محل ضایعه، درجه اختلال حسی، و جنسیت هیچ اثری روی کیفیت یا شدت درد ندارد. نکته مهم در شناسایی ساختمان های است که صدمه به آنها تولید درد می کند. ضایعه باید دستگاه بدنی حسی را در گیر کرده باشد .

بهتر است بدانید که انجام روش های جراحی باعث ایجاد درد مرکزی نمی شود.

خواندن  سندرم شکست جراحی کمر

 

درد مرکزی مغزی

 

بیماری شناسی درد مرکزی مغزی

 

این درد مشابه درد مرکزی نخاعی است. علت درد مرکزی در همه موارد یکسان نیست، اما به علت تظاهرات بالینی یک شکل و تصاویر بالینی که به محل و درجه صدمه عصبی مربوط نیست، بهتر است که یک مکانیسم قابل تعمیم برای همه موارد را قطعی بدانیم .

توجه داشته باشید که درد مرکزی مغزی می تواند برگشت پذیر باشد. شاید به طور موقت با بلوک بدنی حسی، پروگزیمال، دیستال، یا هر دو تسکین یابد. بلوک سمپاتیک شاید بطور موقت باعث تسکین گردد .

درد مداومی که با قطع نورونپروگزیمال تسکین نیابد، شاید با ایجاد تحریک مداوم و مزمن که موجب بی حسی در ناحیه دردناک گردد، تسکین یابد. دردهای برانگیخته نورالژیک ممکناست با قطع نورون کاهش یابد. لذا به تغییرات ثابت آناتومیک وابسته نیست. اما درمان های دارویی و جراحی باید واسطه های آناتومیک و شیمیایی زمینه ای آن را معلوم کند.

 

برخی علتهای ابتلا به درد مرکزی مغزی

 

درد مرکزی مغزی می تواند ناشی از ضایعات خیلی جزیی باشد که هیچ اختلال حسی قابل تشخیصی تولید نمی کنند یا به دنبال ضایعات شدیدی باشد که تمام عملکرد حسی را مختل می کنند. حتی حفظ درد خود به خودی و برانگیخته در همان سمت ضایعه ایجاد شده در سکته خفیف و قسمتی مقابل در سکته های شدید ایجاد شده است. اما سندرم های درد، در هر دو یکی است.

علت احتمالی دیگری که برای ابتلا به درد مرکزی مغزی می توان به آن اشاره نمود، افزایش حساسیت نورونی به دنبال عصب زدایی به شکل سلول های انفجاری یا با درجات تغییرات کمتری در عملکرد نورونی است. صدمه به مسیر بالا رو ممکن است نه تنها موجب از بین رفتن عملکرد آن مسیر گردد بلکه به برداشته شدن مهار سایر ساختمان ها منجر می شود.

خواندن  سردرد خوشه ای یا کلاستر

 

اینستاگرام دکتر ذاکری
                 صفحه اینستاگرام دکتر ذاکری

 

درمان های غیر جراحی درد مرکزی مغزی

 

درد سکته مغزی ارتباطی به راه های مخدرهای درونی بدن ندارد و در نتیجه، به خوبی به مخدر پاسخ نمی دهند. انجام بی حسی نخاعی لیدوکایین در دو سوم موارد سبب کاهش درد آلو دینی می شود.

 

تحریک الکتریکی

 

ایجاد تحریک الکتریکی تری ژمینال برای در دهای نورو پاتیک مزمن انجام می شود. عارضه مهم آن عفونت سطحی در محل نصب وسیله است. تحریک ستون خلفی در درد مرکزی مغزی موثر است.

آلودینی: در این حالت بیمار مثلاً با کشیده شدن پارچه بر روی پوست، احساس درد می کند.

هیپرپاتی: حساس درد بیش ازحد معمول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *