درد قفسه سینه

درد قفسه سینه یا chest pain و یا درد قفسه صدری به شکل‌های مختلف از یک ضربه تیز گرفته تا یک درد کسل کننده، خود را نشان می‌دهد. گاهی اوقات، درد قفسه سینه مانند احساس خرد شدن یا سوزش است. در موارد خاص، درد تا بالای گردن، به فک کشیده شود و سپس در پشت یا پایین یک یا هر دو بازوی ظاهر می شود. بسیاری از مشکلات مختلف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث این درد شود. بیشترین علل خطرناک آن شامل بیماری های قلب یا ریه‌ است.

درد قفسه سینه به ترتیب شیوع به طور معمول از مری، قلب، تراشه، پریکارد، شریان ریوی و آئورت ناشی می شوند. نکات مهم در شرح حال شامل سرعت شروع، محل درد، مدت درد، عوامل تشدید کننده و کاهش دهنده درد، ارتباط با وضعیت بدن، و علائم همراه است. برای آشنایی بیشتر با این نوع درد و علل شیوع و درمان آن، مطلب زیر از وب سایت ما را تا انتها بخوانید.

 

سرعت شروع درد قفسه سینه

 

دردهایی که به طور ناگهانی، سریع و شدید هستند، می تواند به دلیل آنوریسم پاره شده، پارگی مری، و آمبولی ریوی باشد، ولی سرعت درد در انفارکتوس حاد قلبی، برگشت محتویات معده به مری (رفلاکس)، و پنوموتوراکس آهسته تر است.

 

درد قفسه سینه
درد قفسه سینه

 

محل درد

 

درد در پشت جناغ با انتشار به فک و دست ها در انفارکتوس قلبی دیده می شود و در صورت انتشار درد به پشت ممکن است احتمال وجود ازوفاژیت، اسپاسم مری، و پانکراتیت باشد.

 

مدت درد قفسه سینه

 

آنژین پایدار قلبی کوتاه مدت بوده ولی درد انواع ناپایدار آن طولانی تر است. درد ارگان های دیگر هم برای چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد.

خواندن  آرتریت روماتوئید

 

عوامل تشدید کننده این درد

 

دردی که با فعالیت فیزیکی، فشارهای روحی روانی یا عصبانیت همراه است، باید ناشی از ایسکمی میوکارد در نظر گرفته شود مگر خلاف آن ثابت شود. البته فعالیت یک عامل غیراختصاصی است، و با استفاده از اعضا بدن می تواند باعث بدتر شدن درد قفسه سینه گردد. درد پس از غذا خوردن در مشکلات مری و یا قلبی است ولی درد پس از استفراغ به نفع مسائل مری است.

 

اینستاگرام دکتر ذاکری
              صفحه اینستاگرام دکتر ذاکری

 

ارتباط درد قفسه سینه با وضعیت بدن

 

دردی که با خم شدن به جلو و خوابیدن به پشت بدتر می شود ممکن است به دلیل برگشت محتویات معده به مری،‌پریکاردیت، و پانکراتیت باشد. دردی که در حالت ایستادن بدتر شود، در پنوموتراکس یا آمفیزم مشاهده می گردد. دردی که با تنفس عمیق، سرفه یا خنده بدتر و با تنفس معمولی بهتر شود در التهاب پلو، پنومونی، انفارکتوس، عفونت ریه، و یا بعلت شکستگی دنده، غضروف، جناغ یا مهره و کشیدگی عضله دیده می شود.

 

عوامل کاهش دهنده درد

 

دردی که با خوردن آنتی اسید رفع شود به نفع مسائل گوارش است. نیتروگلیسرین باعث کاهش قابل ملاحظه درد آنژین پایدار قلبی شده، اما درد آنژین ناپایدار قلبی و اسپاسم مری را تا حدی کاهش می دهد، ولی تأثیری روی درد انفارکتوس قلبی ندارد.

 

علائم همراه درد قفسه سینه

 

بطور مثال سوزش سردل معمولاً مربوط به مشکلات مری، آنژین صدری به دلیل مسائل قلبی بوده، وجود سابقه مصرف الکل می تواند در تشخیص پانکراتیت کمک کننده باشد. بی حرکتی پس از عمل جراحی و مصرف داروهای پیشگیری از بارداری به نفع آمبولی ریوی است.

خواندن  درد مزمن لگن

 

درد قفسه سینه
درد قفسه سینه

 

معاینه

 

درد مرکزی قفسه سینه که با شوک همراه است می تواند به دلیل انفارکتوس حاد قلبی، آمبولی ریوی، پریکاردیت، تامپوناد، آنوریسم پاره شده آئورت، و پانکراتیت باشد. وجود نبض پارادوکس (به صورت کاهش نبض با تنفس)، می تواند به دنبال تامپوناد و یا انسداد راه هوایی اتفاق بیافتد. یکسان نبودن نبص در اندام ها به نفع پارگی آنوریسم آئورت است. وجود آریتمی و صدای اضافی قلب مانند ریتم گالوپ ممکن است بعلت مشکلات قلبی باشد.

پرفشاری خون در انفارکتوس قلبی و آنوریسم آئورت وجود دارد، شنیدن صدای پریکارد به همراه درد در پارگی آنوریسم آئورت و پریکاردیت دیده می شود، ولی اگر 24 ساعت پس از درد بوجود آید به نفع انفارکتوس حاد قلبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *