درد صورت

درد صورت یکی از شایعترین دردهایی است که بسیاری از افراد در طول عمر خود به درجاتی دچار آن شده اند. علل عمده درد صورت عبارتند از:

  1. درد دندان ها
  2. سردرد
  3. دردهای عضلات جمجه ای
  4. دردهای مفصل تمپوروماندیبولار
  5. دردهای نورولوژیک و نوروپاتیک
  6. سندرم دهان سوخته

درد صورت به دو صورت حاد و مزمن دیده می شود و باعث بروز درد با کیفیت و شدت متفاوتی می شود. در این مقاله از وب سایت دکتر ذاکری اطلاعاتی را در مورد این درد برایتان فراهم کرده ایم.

 

 

درد صورت
                              درد صورت

علتهای عمده ابتلا به درد صورت

 

درد دندان ها

 

باید توجه نمود که دندان درد شایع ترین علت درد صورت است.

دندان به عنوان یک آوران حس دردناک عمل کرده و باعث ایجاد درد در ناحیه صورت می گردد. دندان ترکیبی از مینا، عاج و سیمان بوده و اتصال آن به آرواره از طریق لیگامان های اطراف دندان انجام می شود.

در مرکز دندان پالپ وجود دارد که مشابه بافت همبندی در سایر نقاط بوده و حاوی شبکه های عروقی، لنفاتیک ها و عصب است. تحریک پالپ باعث دندان درد شده و این تحریک می تواند به علت آسیب، التهاب و نکروز باشد. باید توجه داشت که به علت محدودیت شدیدی که در فضای اطراف دندان ها وجود دارد هرگونه التهاب می تواند به سرعت باعث ایجاد درد گردد.

 

التهاب خفیف موجب افزایش حساسیت به محرک ها شده، و التهاب شدید باعث بروز درد متناوب و دائمی می شود. آسیب به بافت های اطراف دندان ها می تواند عاملی برای ایجاد درد باشد.

خواندن  سردرد خوشه ای یا کلاستر

 

سردرد

 

سر درد پس از دندان درد شایع ترین علت برای ایجاد درد صورت است. سردرد به دنبال یک التهاب غیر عفونی در شبکه عروقی بروز می کند و انواع مختلفی دارد در زیر انواع مهم آن را بررسی کرده ایم.

 

 

درد صورت
                            درد صورت

سردرد میگرنی

 

یک اختلال عروقی و خودبخودی ولی راجعه است که به صورت حمله باعث ایجاد درد می شود و می تواند یکی از عوامل ایجاد درد صورت باشد. به طور معمول، هر حمله از چهار ساعت تا 3 روز به طور متوسط طول می کشد و غالباً یک طرفه است. شدت این درد از متوسط تا شدید است. کیفیت درد به صورت ضربان دار و همراه با تهوع و استفراغ و همینطور ترس از نور و صدا است.

سردرد میگرنی می تواند با احساس پیش رسی (اورا) و یا بدون آن باشد. این احساس پیش رس می تواند به شکل اختلالات بینایی، علایم حسی، فلج یکطرفه عضلات صورت، و عدم قدرت تکلم بروز کند. در تشخیص افتراقی میگرن باید احتمال وجود مواردی همچون دندان درد، درد میوفاشیال را در نظر داشت.

 

سردرد خوشه ای

 

سردرد خوشه ای هم یکی از عوامل ایجاد درد صورت است که یک حمله شدید سردرد یک طرفه در اطراف چشم و ناحیه تمپورال است که از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد و ممکن است چند بار در روز تکرار شود. همراهی سردرد با یک مورد یا بیشتر از موارد زیر بیانگر این نوع سردرد است. اشک ریزش، گرفتگی بینی، آب ریزش بینی، تعریق پیشانی، میوز، افتادگی و ادم پلک در کنار سر درد دیده می شود . نسبت شیوع آن در مرد به زن 5 به 1 است. در تشخیص افتراقی آن عفونت دندان و درد حاد عضلات ماستر مطرح می گردد.

خواندن  سندرم مفصل فاست
اینستاگرام دکتر ذاکری
            صفحه اینستاگرام دکتر ذاکری

 

سردرد حمله ای مزمن

 

سردرد حمله ای مزمن مشابه سردرد خوشه ای است ولی در زنان  شیوع بیشتری دارد. تعداد دفعات آن بیشتر و طول کمتری دارد و بین حملات یک احساس زخم در مناطق دردناک دیده می شود.

 

 

میگرن نیمه تحتانی

 

نوعی از درد صورت است که مشابه میگرن ولی در نواحی میانی صورت روی می دهد. درد عروقی است که در فک تحتانی و گردن، فک فوقانی و اطراف چشم دیده شده و حساسیت روی شریان کاروتید وجود دارد.

 

درد صورت
                        درد صورت

سردرد تنشی

 

سر دردهای راجعه ای است که ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. درد به صورت دو طرفه یا یک طرفه و با کیفیت فشارنده و تنگ کننده مانند به سر گذاشتن یک کلاه تنگ بروز می کند. تهوع در این نوع از سردرد روی نمی دهد ولی ترس از نور یا صدا وجود دارد. در تشخیص افتراقی آن دندان درد و میوفاشیال مطرح می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *