سندرم مفصل فاست

هر مهره به وسیله دو مفصل به مهره بعدی خود متصل است یکی دیسک مهره ها و دیگری مفصل فاست. سندرم مفصل فاست در حقیقت نوعی آرتروز مفاصل فاست است. به صورت نرمال این مفاصل به پایدار سازی و ثبات ستون فقرات کمک کرده و حرکات شدید را محدود می‌نمایند. مفاصل فاست با غضروف پوشیده شده و مانند تمام مفاصل توسط کپسول‌های روان ‌کننده احاطه شده ‌اند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود مهره ‌ها توانایی انجام حرکات داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله وب سایت دکتر ذاکری را بخوانید

 

سندرم مفصل فاست (Facet Joint Syndrome) چیست؟

درد در مفاصل بین مهره‌ای را سندرم مفاصل فاسِت گویند. نام دیگر این سندرم، آرتروز استخوانی (Osteoarthritis) است.
مفاصل فاست در ستون فقرات، به کمر انعطاف پذیری لازم را برای خم شدن و چرخیدن می‌دهند. اعصاب محیطی که از نخاع جدا می‌شوند، از بین این مفاصل خارج شده و به اندام‌ها می‌روند. مفاصل بین مهره‌ای در حالت نرمال، دارای غضروفی هستند که به مهره‌ها کمک می‌کند تا به نرمی و بدون اصطکاک روی هم حرکت داشته باشند. هرکدام از این مفاصل به منظور محافظت در برابر ساییدگی، دارای مایعی به نام مایع سینوویال هستند.
حال اگر هرکدام از این مفاصل به دلیل آرتروز استخوانی دچار تورم و درد شوند، به آن سندرم مفصل فاست گفته می‌شود

 

مفصل فاست
مفصل فاست

چه عواملی منجر به بروز سندرم مفصل فاست می‌شوند؟

دلیل ایجاد سندرم مفصل فاست می‌تواند ترکیبی از عواملی مانند: افزایش سن، آسیب دیدگی و یا وارد شدن فشار زیاد به مفاصل فاست باشد.
وارد شدن فشار بیش از انداره به مفاصل فاست می‌تواند به دلیل تخریب شدن تدریجی دیسک‌های بین مهره‌ای باشد. نتیجه‌ی تخریب تدریجی دیسک‌ها، فروپاشی آنها است. که سبب کم شدن فاصله‌ی بین مهره‌ها می‌گردد. از طرفی هم کم شدن فاصله‌ی بین مهره‌ها در عملکرد مفاصل بین آنها تاثیر داشته و غضروف بین این مفاصل را تحت فشار قرار می‌دهد. حال وارد شدن فشار بیش از حد می‌تواند سبب از بین رفتن این غضروف شود.

خواندن  پارگی دیسک کمر

در مراحل شدید آرتروز، غضروف و مایع سینوویالِ مفاصل بین مهره‌ای به طور کامل از بین رفته و بین استخوان مهره‌ها سطح تماس مستقیم ایجاد می‌شود. همین طور در اطراف مفاصل زائده‌های استخوانی شکل می‌گیرد. با تشکیل زائده‌های استخوانی در مفاصل فاست، کم کم محل خروج ریشه‌های عصبی تنگ شده و این اعصاب تحت فشار قرار می‌گیرند. همین طور که این زائده‌های استخوانی در حال گسترش هستند، به تدریج وارد مجرای اصلی ستون فقرات شده، نخاع را تحت فشار قرار داده و سبب تنگ شدن مجرای ستون فقرات می‌شوند که به آن تنگی مجرای ستون فقرات (Stenosis) می‌گویند.

آسیب دیدگی مفصل فاست

سندرم مفصل فاست زمانی اتفاق می‌افتد که این مفاصل تحت فشار قرار گرفته و صدمه ببیند. این آسیب‌ دیدگی ممکن است در اثر استهلاک ناشی از عملکردهای روزمره، وارد آمدن جراحت یا ضربه به کمر یا گردن و یا در اثر تخریب دیسک بین مهره ‌ای اتفاق بیفتد.

 

اینستاگرام دکتر ذاکری
صفحه اینستاگرام دکتر ذاکری

از بین‌ رفتن غضروف

غضروفی که مفاصل فاست تحت فشار را می‌پوشاند، به تدریج از بین می‌روند. در نتیجه این اتفاق مفاصل متورم و سفت می‌شود. استخوان مهره ‌ها مستقیماً به یکدیگر ساییده شده و در نتیجه خار استخوانی در لبه مفاصل فاست تشکیل می‌شود.

علائم سندرم مفصل فاست در گردن

درد ناشی از این سندرم بسته به محل آسیب‌ دیدگی متفاوت است. در صورتی که محل آسیب ‌دیدگی، گردن یا بالای کمر باشد ممکن است درد آن را در گردن، شانه‌ها یا بالا و میانه کمر احساس کنید. همچنین ممکن است فرد دچار سردرد نیز باشد.

علائم سندرم مفصل فاست در کمر (لومبار)

در صورتی ‌که پایین کمر تحت تأثیر قرار بگیرد درد آن ممکن است در پایین کمر، باسن و پشت رانها احساس شود.

خواندن  درد جراحی شکست خورده کمر

 

سندرم مفصل فاست
سندرم مفصل فاست

 

درمان سندرم مفصل فاست

 

اولین خط درمانی، درمانهای محافظه کارانه بوده و شامل استراحت، کمپرس سرد یا گرم، داروهای ضد التهاب است. به علاوه ممکن است بلوک مفصل فاست نه تنها برای تشخیص محل دقیق درد، بلکه برای درمان آن استفاده شود و در صورت بهبودی بیمار تا دوهفته و در اکثر بیماران تاهشت ماه و حتی یکسال بعد از بلوک عصبی دردی احساس نمی کند. در صورت بازگشت درد عصب آسیب دیده با امواج رادیو فرکوئنسی(RF) سوزانده می شود و یا به اصطلاح عصب کشی می شود که تمام این اعمال نیاز به بیهوشی، برش جراحی و یا بستری(به جز در مواردی) ندارد.

در صورتی که روش‌های غیر جراحی موفقیت‌ آمیز نباشد، ریزوتومی فاست یا ادغام کردن (فیوژن) استخوان با جراحی باز ممکن است توصیه شود. البته امروزه بدلیل پیشرفت علم و تکنولوژی اکثر بیماران باهمان روشهای بلوک عصبی و در مرحله بعد عصب کشی با رادیو فرکوئنسی زیر نظر فوق تخصص درد، بدون نیاز به جراحی باز بهبود می یابند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *