اسکولیوزیس

اسکلیوسیس یا گژ پشتی یک بیماری ستون مهره ها میباشد که فرم طبیعی ستون مهره ها دچار اشکال میشود به طوری که ستون فقرات فرد از پهلو دارای دو انحنای طبیعی میباشد اما از پشت دارای چرخشی غیر معمول در محور خود است. در این مقاله از وب سایت دکتر ذاکری فوق تخصص کنترل درد اطلاعاتی در مورد این بیماری برایتان توضیح داده ایم که پیشنهاد می کنیم تا انتها بخوانید.

این بیماری میتواند به دلایل مختلفی در سنین متفاوت بروز پیدا کند اختلالات اناتومیک مادرزادی، بیماری های سیستم عضلانی، بیماری های درگیر کننده سیستم عصبی مرکزی و محیطی از جمله مهمترین عوامل ایجاد کننده اسکلیوسیس میباشد اما مکانیسم عدم حمایت از فرم طبیعی استخوان ستون مهره ها مهمترین علت ایجاد اسکلیوسیس در ستون مهره ها میباشد. شروع بیماری اسکلیوسیس از سنین کودکی میباشد اما معمولا در نوجوانی تشخیص داده میشوند.

در موارد شدید بیماری چرخش در مهره ها باعث چرخش همراه دنده ها میشود که باعث بروز مشکلات تنفسی در بیماران مبتلا به اسکلیوسیس میگردد.

 

اسکلیوسیس 
اسکلیوسیس

علایم و نشانه های اسکلیوسیس 

 

برجستگی شانه ،‌ عدم تقارن شانه ها و قفسه سینه ، دفورمیتی و برجستگی دنده ها ( که با خمیده شدن بیمار به جلو بیشتر نمایان میگردد ) ، بلندی نسبی یکی از مفاصل ران ، ….

اسکولیوزیس میتواند باعث دردهای پشت و کمر ، اختلال تنفس ، ظاهر دفورمه ، کاهش حجمهای ریوی و تحت تاثیر قرار گرفتن قلب ، و… شود .
معاینه دقیق در سنین دبستان یا راهنمائی در تشخیص زودهنگام این بیماری بسیار مفید و ارزشمند خواهد بود.

خواندن  التهاب مفصل ساکروایلیاک

هر انحنای به طرفین در ستون فقرات را اسکولیوز نمی نامیم بلکه در صورتی این اصطلاح اطلاق می شود که زاویه ی آن بیشتر از ده درجه باشد.معمولا این میزان انحنا را میتوان با معاینه معمولی نیز دید ، در صورت نیاز و برای تعیین دقیقتر میان انحنا ، همچنین تصمیم گیری برای عمل جراحی ، تصاویر رادیولوژیکی ارزشمندند.

با توجه به اینکه شروع این بیماری تدریجی بوده و با دردی همراه نیست ، معمولا بمرور پیشرفت میکند و در مراحل بعدی تشخیص داده میشود ، در حالیکه تشخیص زودرس آن و درمان بموقع ، همراه با مراقبتهای کافی ، در جلوگیری از تشدید آن و کاهش عوارض احتمالیش بسیار مؤثر و مفید خواهد بود.نکته ی مهم این که معمولا این بیماری زمانی شکل میگیرد و پیشرفت میکند که کودک بسیار خجالتی بوده و معمولا از انظار دوری میکند ( ۱۰-۱۶ سالگی ) و این مسئله نیزتشخیص آن را بیشتر به تاخیر می اندازد.

 

اینستاگرام دکتر ذاکری
صفحه اینستاگرام دکتر ذاکری

برخی از عوارض اسکولیوزیس 

در موارد شدید و پیشرفته ( بالای هفتاد درجه ) فشار دنده ها ی دفورمه و بدشکل ، بر ریه ها میتواند تنقس را دچار مشکل نماید و در موارد بسیار شدید ( بیش از صد درجه ) آسیب های قلبی و ریوی بسیار محتمل و قابل پیش بینی هستند .عفونت های ریوی در این بیماران شایعتر است .

پوکی استخوان در اینها بیشتر از سایرین پدید می آید ، شیوع دردهای پشت و کمر در اینها بالاتر از سایرین بوده ، آرتروز مفاصل مختلف بطور شایع تری در اینها دیده می شود.اختلالات خلقی و خو و مشکلات روحی روانی در این افراد نسبتا شایع است و گوشه گیری و افسردگی بیشتر از گروه های همسن و سالشان دیده می شود.

خواندن  پارگی دیسک کمر

نکته ی بسیار مهمی که میتواند در پیش بینی میزان تشدید این انحنای غیر طبیعی مؤثر باشد میزان رشد و بلوغ سیستم استخوانی / اسکلتی فرد مبتلاست ، بدین معنا که در صورت عدم کنترل و برخورد مناسب درمانی ، درجه ی اسکولیوز در سنین رشد ادامه می یابد و پس از اتمام رشد استخوانی متوقف می گردد. بهمین سبب دانستن وضعیت رشد استخوانی در درمان بیماران ارزشمند خواهد بود .

سن رشد استخوانی را بر اساس معیارهای مختلفی تعیین میکنند ، که ساده ترین آنها با انجام رادیو گرافی از استخوان لگن و مشاهده ی وضعیت مراکز استخوانسازی در این منطقه صورت می گیرد.وضعیت بلوغ جسمی نیز یکی از معیارهای پذیرفته شده در تعیین رشد استخوان می باشد.برای مثال شروع قاعدگی در دخترها بمعنی اینست که بین یک تا دو سال از سن رشد استخوانی فرد باقی مانده است.( امکان پیشرفت بیماری در صورت عدم درمان و مراقبتهای لازم ، و نیز احتمال مؤثر بودن بریس در پیشگیری از تشدید بیماری در این سنین همچنان بیشتر از سنین بعدیست ).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *